Често обект на дебат в общественото пространство е въпросът доколко благоприятни за всички социални групи са градските условия и по-конкретно дали те са съобразени с нуждите на хората с увреждания. Да подпомогне пълноценното придвижване в града на хората със зрителни проблеми се заема инженер от Турция – Курсат Джейлян (Kürşat Ceylan), който също е незрящ. Устройството се нарича WeWALK и представлява специална приставка, монтираща се на бастун за незрящи. Необикновеното при него е, че навигацията се осъществява с помощта на Google Maps.
Извънредна ситуация в хеликоптера на голяма машиностроителна корпорация води до спешна евакуация на пътниците. В резултат, единадесет човека от екипа се оказват висящи на едно въже – 10 от тях са от отдел „Човешки ресурси“ и 1 е инженер от отдел „Конструктивен“.
Въжето обаче не може да издържи такава тежест. Бедстващите решават, че е най-добре един от тях да се пусне, за да спаси всички останали. Кой обаче да бъде доброволецът?
Революционно научно откритие, превърнало се във водещо средство за масова комуникация и притежаващо силата да формира общественото мнение и нагласи – телевизията все още има трайно и категорично място в живота ни, въпреки повсеместната дигитализация и потребление на новите медии. Днес ще проследим възникването на това техническо откритие на локално ниво. Каква е историята на телевизията в България ще разберете от следващите редове...
Разхождайки се из софийските улици, несъмнено ни прави впечатление красивата архитектура на сградите – причина за елегантния и аристократичен дух на града. В навечерието на празника на София и в годината, в която честваме 140-годишнината от обявяването ѝ за столица, е време да обърнем внимание на една от личностите, чиято е заслугата за изграждането на нейния съвременен облик, а именно нейния първи главен архитект – Адолф Колар.
В нашата история има редица българи, чиято интригуваща биография и изключителни успехи, надхвърлили границите на родината, сякаш остават извън обсега на нашето внимание. Днес ще ви разкажем за един емблематичен учен – проф. Елисавета Карамихайлова. Тя е първият ядрен физик у нас, но освен това е пример за човек с блестящи познания, богата душевност и безусловна отдаденост към науката. А нейните постижения имат значителен принос за развитието на ядрената физика.
Жителите и гостите на София могат да се радват на един несравним шедьовър – очарователната панорамна гледка към целия град, която открива местността „Копитото“ във Витоша. Докато сега до там стигаме само пеш или с автомобил, то в миналото е било възможно придвижването и с лифт. Откритият през 1962 г. „Княжевски лифт“ е свързвал едноименния софийски квартал с популярната местност. Той, за съжаление, спира да работи през 1991 г. Често обаче се събужда носталгия към периода, в който лифтът е предлагал бърз достъп до планината.
Китай за пореден път доказва, че едновременно със съхраняването и следването на многовековните си традиции и история, стремглаво гледа към бъдещето. Страната успешно затвърждава челната си позиция в инженерния свят, добавяйки още един мащабен проект към импозантните си строителни постижения. В следващите редове ще се разходим из новото китайско международно летище, носещо името „Даксинг“, което изцяло въплъщава образа на обектите от ново поколение.
Днес едва ли някой би оспорил преимуществата и безценната роля на автомобилите. Но при появата на първия модел преди около два века хората не мислят точно така. На обществото тогава е трудно да възприеме ползите от революционното откритие. Заради чуждото мнение и личната си колебливост, създателят на първото превозно средство с бензинов двигател – немският инженер Карл Бенц, все не успява да събере кураж, за да покаже на света своето революционно изобретение.
Япония е сред страните, чиито безпрецедентни открития във високотехнологичните отрасли, и по-специално в сферата на роботиката, бързо я „изстреляха“ на една от челните позиции сред най-бързо развиващи се икономики. През идната 2020 г. страната на изгряващото слънце за пореден път ще ни изненада със своите технологични открития. Това ще се случи по време на Олимпийските и Параолимпийските игри, чийто домакин е Токио. По време на игрите роботите ще имат ключова роля.
Помните ли филма „Метрополис“, който първи създава образа на футуристичен град? В него сградите са с монументални размери, а летящи автомобили са средството за придвижване. Днес всеки от нас има собствена представа за облика на бъдещите градове, а стремглавото развитие на новите технологии дава храна на въображението ни и постепенно превръща утопичните идеи в реалност. В настоящата история ще опознаем един футуристичен град, изцяло обезпечен от възобновяеми енергийни източници.
Стенен кондензен газов котел De Dietrich на промо цена закупете – уют, спокойствие и топлина в своя дом си осигурете. Не отлагайте и не се бавете, а неустоимата оферта от Рувекс грабнете!
Комбинирайте своя FDM принтер със SLA технологиите на 3D принтерите Form 3 или Form 3L и принтирайте идеята си сега! А от B2N ще ви осигурят до 400 евро отстъпка или безплатен литър Draft Resin. Вижте как!